اخبار > حرکت ملی در مسیر ارتقای پاسخگویی در آموزش علوم پزشکی آرشیو ...

 


  چاپ        ارسال به دوست

حرکت ملی در مسیر ارتقای پاسخگویی در آموزش علوم پزشکی

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در چهارمین اجلاس معاونین آموزشی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور که در روز پنجشنبه 15 بهمن 1394 برگزار شد،‌ با بیان اینکه مسئولیت تمام بسته های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی به دانشگاهها یا مناطق آمایشی سپرده شده گفت: انتظار این است علاوه بر ماموریت های واسپاری شده به دانشگاهها و مناطق آمایشی، هر دانشگاه ترجمان بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی را تدوین نماید.

دکتر لاریجانی پاسخگویی به نیازهای جامعه را ماموریت اصلی حوزه آموزش علوم پزشکی برشمرد و گفت:‌دانشجویان پزشکی باید در بستر جامعه تربیت شوند و به صورت واقعی با مسائل سلامت مردم روبرو شوند و آموزش ببینند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت کمبود در برخی رشته های آموزشی را یکی از چالش های نظام سلامت برشمرد و اظهار داشت: باید از تمامی بسترهای کشور اعم از دولتی و خصوصی برای پاسخگویی به نیازهای نظام سلامت استفاده شود و با همکاری جمعی در سطح کشور بتوانیم این چالش را برطرف نماییم.

وی اضافه کرد: مناطق آمایشی باید در بحث نیروی انسانی فعال شوند و تیم هایی برای  برآورد نیروی انسانی منطقه تشکیل داده و زمینه های پاسخگویی به نیازهای آموزشی در منطقه را فراهم نمایند.

دکتر لاریجانی تدوین راهنماهای بالینی را از زمینه هایی ذکر کرد که می تواند به عنوان نقشه راهی مشخص در حوزه ارائه خدمات سلامت مورد استفاده قرار گیرد و گفت: بخشنامه ای به دانشگاهها ارسال شده که هر دانشگاه با تشکیل کمیته راهنماهای بالینی دانشگاهی و بیمارستانی نحوه اجرای این راهنماها را در سطح دانشگاه ارتقا دهد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار کرد: در بحث اعتباربخشی سعی شده کاملا از مناطق آمایشی بهره برداری شود و مناطق تا آخر سال یکدیگر را در زمینه های مختلف اعتباربخشی نمایند و دانشگاه هایی که ماموریت به ایشان واسپاری شده است هماهنگی این امر را در سطح کشور انجام دهند.

دکتر لاریجانی گفت: دانشگاهها باید برای بحث حمایت از نخبگان و استعدادهای درخشان برنامه ریزی مناسب داشته باشند، چرا که اینها افرادی هستند که در آینده می توانند در نظام سلامت کشور اثرگذار باشند. وی گفت: خیلی از مسائل نظام سلامت را می توان از طریق ایجاد گفتمان های علمی دانشجویی ساماندهی کرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اخلاق پزشکی را از مباحث مهم در آموزش علوم پزشکی ذکر کرد و افزود: آموزش حرفه ای بدون اخلاق موجب آسیب های جدی به نظام سلامت کشور خواهد شد. استقبال از بحث اخلاق پزشکی در کشور مطلوب است و باید از این امر برای تحولات سازمانی در نظام سلامت استفاده کرد.

دکتر لاریجانی به وضعیت آموزش علوم پزشکی کشور در سطح بین الملل اشاره کرد و اظهار داشت: سند آمایش بین الملل تدوین شده و به زودی به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد. وی افزود: باید با برنامه ریزی مناسب شرایطی در کشور فراهم شود تا مهاجرت هموطنانمان برای تحصیل در خارج از کشور کاهش یابد و بتوانیم شرایط تحصیل دانشجویان از کشورهای مختلف را در ایران  فراهم نماییم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بر ارتقای وضعیت آموزش علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: این امر مستلزم کار تیمی و همکاری کلیه دست اندرکاران آموزش علوم پزشکی است و امیدواریم با کمک همگی همکاران بتوانیم گام های موثری در این راستا برداریم.

درج خبر از سایت وزارت بهداشت


٠٩:٤٤ - شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٤    /    عدد : ٥٨٠٣٢    /    تعداد نمایش : ٥٨١